**Directions: Read the chart carefully and answer the questions.**

**This bar graph shows the production and sale of mobile phones by the different companies (in thousands):**

**1. In which of the companies the percentage sale of mobile phones is the highest?**

A. Lava

B. Samsung

C. Nokia

D. Micromax

E. None of these

View Solution

Answer: Option B

Explanation:

Mobile phones sold by Nokia = 72/85 × 100 = 84.70%

Mobile phones sold by Samsung =81/90 × 100 = 90%

Mobile phones sold by Lava = 60/70 × 100 = 85.71%

Mobile phones sold by Micromax =35/50 × 100 = 70%

Mobile phones sold by HTC =52/65 × 100 = 80%

Highest sale% = Samsung

Hence, option B is correct.

**2. What is the difference between the total unsold mobile phones by Nokia and HTC together and the total unsold mobile phones by Samsung and Micromax together?**

A. 2000

B. 3500

C. 2800

D. 1500

E. None of these

View Solution

Answer: Option A

Explanation:

Unsold mobile phones by Nokia = 85000 – 72000 = 13000,

Unsold mobile phones by HTC = 65000 – 52000 = 13000

Unsold mobile phones by Samsung = 90000 – 81000 = 9000, Unsold mobile phones by Micromax = 50000 – 35000 = 15000

According to the question,

Difference = (13000 + 13000) – (9000 + 15000) = 26000 – 24000 = 2000

Hence, option A is correct

**3. What is the average of unsold mobile by all the companies?**

A. 15000

B. 21000

C. 10000

D. 12000

E. 16000

View Solution

Answer: Option D

Explanation:

Unsold mobile (Nokia) = 85000 – 72000 = 13000

Unsold mobile (Samsung) = 90000 – 81000 = 9000

Unsold mobile (Lava) = 70000 – 60000 = 10000

Unsold mobile (Micromax) = 50000 – 35000 = 15000

Unsold mobile (HTC) = 65000 – 52000 = 13000

Average = (13000 + 9000 + 10000 + 15000 + 13000)/5 = 60000/5 = 12000

Hence, option D is correct

**4. If the production of the mobile phones of Apple company is 20% more than the production of the mobile phone ****Lava company and the mobile phones sold by Apple company is 80% of the mobile phones sold by Samsung co ****find the unsold mobile phones by Apple company.**

A. 17500

B. 18600

C. 19800

D. 20500

E. None of these

View Solution

Answer: Option E

Explanation:

Production of the mobile phones of the apple company = 70000 × 120% = 84000

Sale of the mobile phones of the apple company = 81000 × 80% = 64800

Unsold mobile phones = 84000 – 64800 = 19200

Hence, option E is correct.

**5. The total mobile phones sold by Nokia company and Micromax company together is approximately what % of the ****phones produced by the same company together?**

A. 75%

B. 80%

C. 90%

D. 85%

E. 88%

View Solution

Answer: Option B

Explanation:

Total mobile phones sold by Nokia and Micromax = 72000 + 35000 = 107000

Total mobile phones produced by Nokia and Micromax = 85000 + 50000 = 135000

Reqd % = 107000/135000 × 100 = 79.25% ≈ 80%

Hence, option B is correct

**Directions: Study the following information carefully and answer the question given below:**

Pie chart shows the production of rice by 5 different factories and line chart shows the percentage of sale.

Total production = 3600 kg

**6. In which of the following factory the sale of rice is the highest?**

A. Factory P

B. Factory Q

C. Factory M

D. Factory O

E. Factory N

View Solution

Sale of rice by factory M = 3600 × 20% × 60% = 432 kg

Sale of rice by factory N = 3600 × 15% × 80% = 432 kg

Sale of rice by factory O = 3600 × 18% × 75% = 486 kg

Sale of rice by factory P = 3600 × 25% × 88% = 792 kg

Sale of rice by factory Q = 3600 × 22% × 75% = 594 kg

Sale of rice of factory P is the highest.

Hence, option A is correct.

**7. Rice sold by factory M and N together is how much percent more than the production of rice by factory M?**

A. 30%

B. 45%

C. 10%

D. 20%

E. None of these

View Solution

Answer: Option D

Explanation:

Rice sold by factory M = 3600 × 20% × 60% = 432 kg

Rice sold by factory N = 3600 × 15% × 80% = 432 kg

Production of rice by factory M = 3600 × 20% = 720 kg

% more = (432 + 432 – 720)/720 × 100 = 144/720 × 100 = 20%

Hence, option D is correct.

**8. If the cost price of rice is Rs 45 per kg and profit earned by factory Q on 1 kg rice is 20% of the cost price, find the ****profit earned by factory Q.**

A. Rs 4326

B. Rs 5256

C. Rs 5346

D. Rs 5697

E. None of these

View Solution

Answer: Option C

Explanation:

Rice sold by factory Q = 3600 × 22% × 75% = 594 kg

Price on 1 kg rice = 45 × 20% = Rs 9

Total profit = 9 × 594 = Rs 5346

Hence, option C is correct.

**9. What percent of total rice has been sold by all the factory?**

A. 55%

B. 66%

C. 76%

D. 50%

E. None of these

View Solution

Answer: Option C

Explanation:

Sale of rice by factory M = 3600 × 20% × 60% = 432 kg

Sale of rice by factory N = 3600 × 15% × 80% = 432 kg

Sale of rice by factory O = 3600 × 18% × 75% = 486 kg

Sale of rice by factory P = 3600 × 25% × 88% = 792 kg

Sale of rice by factory Q = 3600 × 22% × 75% = 594 kg

Total sale = 432 + 432 + 486 + 792 + 594 = 2736 kg

Required % = 2736/ 3600 × 100 = 76%

Hence, option C is correct

**10. What is the ratio of rice sold by factory P and Q together to the rice sold by factory N and O together?**A. 71 : 54

B. 77 : 51

C. 25 : 29

D. 69 : 47

E. 51 : 77

View Solution

Answer: Option B

Explanation:

Rice sold by factory P = 3600 × 25% × 88% = 792 kg

Rice sold by factory Q = 3600 × 22% × 75% = 594 kg

Rice sold by factory N = 3600 × 15% × 80% = 432 kg

Rice sold by factory O = 3600 × 18% × 75% = 486 kg

Reqd Ratio = 792 + 594 : 432 + 486 = 1386 : 918 = 77 : 51

Hence, option B is correct.